CALL FOR APPLICATIONS: European Joint Doctorate MOVES

Migration and Modernity - Historical and Cultural Challenges, Application deadline 15 February 2019

PhD seminars

Winter 2018/19

Office Hours

Winter Term

BA timetable

Winter Term 2018/2019

MA timetable

Winter Term 2018/2019

Invitation to a lecture series

Medieval Conflicts and Contrasts:
Metaphors
Wed 17:30-19:00, room 104

5th International Postgraduate Conference in Irish Studies

Ireland in Europe

13-14 September 2019

CfP: Performativity and Creativity in Modern Cultures: An Interdisciplinary Conference

22–24 November 2019, Faculty of Arts, Charles University, Prague

literary translation

seminar papers and credits

MIGRATION AND MODERNITY – HISTORICAL AND CULTURAL CHALLENGES (MOVES)

Projekt FF UK Migration and Modernity – Historical and Cultural Challenges (MOVES) získal evropský grant

Konsorcium univerzit, jehož členy jsou vedle Univerzity Karlovy dále University of Kent, Freie Universität Berlin, Université Paul Valéry, Montpellier III a Universidade do Porto, získalo grant EU v rámci Horizon 2020, Marie Curie Skłodowska Actions – European Joint Doctorate, na projekt Migration and Modernity – Historical and Cultural Challenges (MOVES).

Koordinátorem projektu je prof. PhDr. Martin Procházka, CSc., koordinující institucí Filozofická fakulta Univerzity Karlovy. Projekt, který v hodnocení získal 98 %, bude podpořen po dobu 4 let.