Workshop on Emily Brontë

30 October 4-10pm

Hybernská 4

POINT – podpora internacionalizace na UK

stipendia pro krátkodobé zahraniční studentské pobyty (včetně letních škol!)

Introduction to Canadian Studies starts on 29 October

Dr Kolinska's course "Introduction to Canadian Studies" starts on 29 October, due to health reasons.

PhD seminars

Winter 2018/19

Office Hours

Winter Term

BA timetable

Winter Term 2018/2019

MA timetable

Winter Term 2018/2019

Invitation to a lecture series

Medieval Conflicts and Contrasts:
Metaphors
Wed 17:30-19:00, room 104

literary translation

seminar papers and credits

MIGRATION AND MODERNITY – HISTORICAL AND CULTURAL CHALLENGES (MOVES)

Projekt FF UK Migration and Modernity – Historical and Cultural Challenges (MOVES) získal evropský grant

Konsorcium univerzit, jehož členy jsou vedle Univerzity Karlovy dále University of Kent, Freie Universität Berlin, Université Paul Valéry, Montpellier III a Universidade do Porto, získalo grant EU v rámci Horizon 2020, Marie Curie Skłodowska Actions – European Joint Doctorate, na projekt Migration and Modernity – Historical and Cultural Challenges (MOVES).

Koordinátorem projektu je prof. PhDr. Martin Procházka, CSc., koordinující institucí Filozofická fakulta Univerzity Karlovy. Projekt, který v hodnocení získal 98 %, bude podpořen po dobu 4 let.