EXAM CALENDAR

Summer Term 2018/2019

Office Hours

Summer Term

The Artful: launch of a new student magazine

24 May, 6.30, Café 1 (Veletržní palác)

MA Final Exams Summmer 2019

Wednesday 29 May, Room 111

CfP: I SEDERI International Conference for Junior Researchers

University of Murcia, 9-11 October 2019

5th International Postgraduate Conference in Irish Studies

Ireland in Europe

13 September 2019

MIGRATION AND MODERNITY – HISTORICAL AND CULTURAL CHALLENGES (MOVES)

Projekt FF UK Migration and Modernity – Historical and Cultural Challenges (MOVES) získal evropský grant

Konsorcium univerzit, jehož členy jsou vedle Univerzity Karlovy dále University of Kent, Freie Universität Berlin, Université Paul Valéry, Montpellier III a Universidade do Porto, získalo grant EU v rámci Horizon 2020, Marie Curie Skłodowska Actions – European Joint Doctorate, na projekt Migration and Modernity – Historical and Cultural Challenges (MOVES).

Koordinátorem projektu je prof. PhDr. Martin Procházka, CSc., koordinující institucí Filozofická fakulta Univerzity Karlovy. Projekt, který v hodnocení získal 98 %, bude podpořen po dobu 4 let.