NEWS & EVENTS

CALL FOR APPLICATIONS: European Joint Doctorate MOVES

Migration and Modernity - Historical and Cultural Challenges, Application deadline 15 February 2019

PhD seminars

Winter 2018/19

Office Hours

Winter Term

BA timetable

Winter Term 2018/2019

MA timetable

Invitation to a lecture series

Medieval Conflicts and Contrasts:
Metaphors
Wed 17:30-19:00, room 104

5th International Postgraduate Conference in Irish Studies

Ireland in Europe

13-14 September 2019

CfP: Performativity and Creativity in Modern Cultures: An Interdisciplinary Conference

22–24 November 2019, Faculty of Arts, Charles University, Prague

literary translation

seminar papers and credits

ENGLISH & FRENCH STUDIES LIBRARY JOB

deadline for applications: 31 August

PRACOVNÍ NABÍDKA V KNIHOVNĚ ANGLISTIKY A ROMANISTIKY

Knihovna FF UK hledá novou pracovnici (pracovníka) na výpůjční pult do Knihovny anglistiky a romanistiky. Nástup 17. září 2018 nebo dle dohody, úvazek 1,0.

požadavky:

VŠ vzdělání humanitního zaměření (vhodné i pro absolventy)

znalost angličtiny na komunikativní úrovni

znalost dalších jazyků a zájem o literaturu výhodou

vstřícnost a ochotný přístup

nabízíme:

stravenky

5 týdnů dovolené

plat dle mzdových tabulek FF UK

benefity více viz https://www.ff.cuni.cz/fakulta/oddeleni-dekanatu/osobni-oddeleni/benefity/

náplň práce:

práce na výpůjčním pultu

další práce v knihovně

Životopisy a motivační dopisy zasílejte, prosím, do 31. 8. 2018 Janě Hezinové (jana.hezinova@ff.cuni.cz). Vybraní zájemci se zúčastní výběrového řízení.